Visible in the Dark! Квір-короткометражки з України
Як любити по-квір в умовах надзвичайного стану? Україна – це не просто країна, яка бореться за своє виживання. Україна також є домом для людей, які десятиліттями борються за прийняття, рівні права та видимість. Вечір короткометражних фільмів про квір-життя в Україні. Наш внесок в IDAHOBIT 2025. Неділя, 18 травня, 19:30 в Sub.
Лесбійкам, геям, бі, транс*, інтер* та квір ніколи не було легко в Україні. Хоча гомосексуальність більше не є кримінальним злочином після здобуття країною незалежності в 1991 році, вороже ставлення населення залишилося.
Ситуація змінилася лише з початком руху “Прайд” у 2012 році, який Мюнхен, як місто-побратим Києва, допоміг ініціювати разом зі своєю громадою: нова видимість принесла визнання, а зближення з ЄС – і певний правовий прогрес. Проблемою донині залишаються нечисленні праворадикали, які вбачають загрозу своєму існуванню у все більш лібералізованому суспільстві і, відповідно, агресивно налаштовані проти всієї квір-спільноти.
Вразлива група
Будучи меншиною, ЛГБТІК+ особливо потребують захисту через досвід дискримінації в суспільстві, яке все ще залишається відносно гомофобним і транс-ворожим – це особливо актуально для країни, що перебуває у стані війни. Дискримінація та насильство є частиною повсякденного життя.
Саме цих людей ми хочемо зробити видимими в рамках нашого вечора короткометражного кіно з нагоди IDAHOBIT у неділю, 18 травня, з 19:30 в Sub.

Кристина Парфічева, кураторка заходу, представить добірку квір-короткометражних фільмів, знятих між 2017 та 2024 роками. Це документальні та ігрові стрічки, які були показані на різних фестивалях, зокрема на квір кінофестивалі QFFM в Мюнхені, Sunny Bunny в Києві та Салонікському фестивалі документального кіно. Іноді різкі й поетичні, але завжди чесні та співчутливі, вони розповідають про тугу, страх, опір та надію.
Опісля – обговорення фільмів з режисерами
Ми показуємо фільми в оригіналі з німецькими або англійськими субтитрами. Опісля гості запрошуються на дискусію з режисерами у Sub. Там будуть Вероніка Гаврикова та команда (“Lost”), Олена Сіятовська (“Я – Мішель”) та Богдан Колесник (“Апокаліпсис вчора”). Всі вони живуть за кордоном: Вероніка і команда в Мюнхені, Олена їде з Лісабона, Богдан з Варшави. Ми розмовляємо німецькою та англійською. А це наші фільми:
ПРОГРАМА
LOST Україна, Німеччина, 2024. Німецькі субтитри. Режисерка: Вероніка Гавриковаa, 17 хв

Після болісного розриву з колишньою, дівчина тікає від спогадів, переїжджаючи з України до Німеччини. Вона сідає в таксі й під час подорожі її історія поступово розкривається: кохана обрала суспільні очікування замість справжніх почуттів, а вона сама все ще шукає сили прийняти майбутнє. Розмова з таксистом несподівано зачіпає не лише її власні рани, а й сумніви водія щодо вибору його сина. В кінці шляху кожен із них знаходить щось важливе — але чи вистачить їм сил змінитися? БІЛЬШЕ
ВАША МІШЕЛЬ Україна, Нідерланди 2023, англійські субтитрu. Режисерка: Олена Сіятовська. 20 хв.

Молода трансґендерна дівчина мріє стати моделлю, і через популярність у соціальних мережах намагається протистояти самотності, яка поглинає її. Під час поїздки до місця, де вона народилася, вона розуміє, чого хоче насправді.
APOKALYPSE YESTERDAY Україна, 2023. Англійські субтитри. Напрямок: Богдан Колесник, 18 хв

Від пекельного вогню врятуються ті, хто мають запрошення на транскосмічний рейс до іншої галактики. Як-от Бодя і Макс. Але в останній момент Макс викрадає обидва квитки і втікає з новою пасією — Васьою. Бодя готується до смерті від розпеченого Сонця, але його подруга Саша має інші плани на останній день перед апокаліпсисом – надерти Максу сраку.
BEFORE CURFEW Україна, 2023 рік. Режисерка: Анжеліка Устименко. 20 хв

Дві квір-людини знайомляться в потязі та спонтанно вирішують вийти на вокзалі в Києві, щоби провести день разом. Вони чують вибухи, розмовляючи про близькість і ніжність. Вони обмінюються думками про життя в цій жорстокій реальності. Вони діляться своїм болем. Їхня молодість була вкрадена. Чи можуть вони ще відчувати щось, крім болю?
QUEER FIGHTERS OF UKRAINE Україна, 2023. Режисери: Алекс Кінг, Анжеліка Устименко. 20 хв

Документальний фільм дає глибокий погляд на війну Росії проти України з точки зору української громади, яка одночасно бореться проти російського вторгнення та за рівні права у власній країні. У першу річницю широкомасштабного вторгнення Устименко у співпраці з Huck Docs відновив попередній документальний проект, щоб зібрати роздуми квір-солдатів після року війни та дослідити різноманітні форми квір-опору.
SIMEIZ Україна, 2022, англійські субтитри. Режисер: Антон Шебетко. 18 хв

Сімеїз — невелике селище на південному узбережжі Криму, яке тимчасово окуповане росією. За радянських часів у селищі виник підпільний ґей-курорт. Починалося все з невеликого нудистського пляжу, а популярний бар і нічний клуб «Їжаки» з’явився вже за незалежної України.
CHACHO Україна, 2020, німецькі субтитри. Режисер: Віталій Гавура. 20 хв

Януш виріс в консервативній ромській громаді у маленькому українському місті. Він одружується, адже цього хочуть його батьки. Але сам Януш гей і має таємні стосунки з хлопцем на ім’я Паша. Разом вони планують втекти з весілля та покинути місто, але чи зможе Януш так вчинити зі своєю сім‘єю?
AFTERTASTE Україна, 2017, німецькі субтитри. Режисер: Юрій Катинський. 20 хв
Хлопець повертається у маленьке місто, де зустрічається зі старими друзями. Врешті вони потрапляють в машину до п’яного незнайомця і їдуть до нього на каву. Не факт, що їм сподобаються наміри чоловіка, але спробувати варто, оскільки випадає можливість познайомитися із тими, з ким уже знайомі, оскільки випадає можливість познайомитися із собою.
Вечір короткометражного кіно Visible in the Dark! Квір-короткометражки з України
Коли Неділя, 18 травня 2025 року, 19:30
Де Sub, Müllerstraße 14, 80469 Мюнхен
Вхід вільний
Організатори Munich Kyiv Queer, CSD München, Sub, Відділ культури міста Мюнхен
Ви можете допомогти
Індивідуальна допомога Мюнхен Київ Квір проводить власну кампанію зі збору коштів на сайті www.paypal.me/ConradBreyer, щоб підтримати квір-людей в Україні, які потребують допомоги або змушені мігрувати. Чому? Тому що не всі ЛГБТІК*-люди мають доступ до місцевих ЛГБТІК*-організацій. Ця допомога є прямою, швидкою і безкоштовною, якщо ви обираєте опцію “Для друзів і сім’ї” на PayPal. Якщо у вас немає PayPal, ви можете надіслати гроші на приватний рахунок Конрада Брейєра, IBAN: DE427015000021121454.
Всі запити від спільноти ретельно перевіряються нашими партнерськими організаціями в Україні. Якщо вони можуть допомогти самі, вони беруть на себе відповідальність. Якщо потреба в допомозі перевищує їхні (фінансові та/або матеріальні) можливості, ми втручаємося.
Допомога ЛГБТІК* організаціям Для підтримки ЛГБТІК* в Україні ми допомогли створити Альянс Queer Emergency Aid Ukraine, до якого залучено багато німецьких правозахисних ЛГБТІК* організацій. Усі ці групи мають доступ до дуже різних правозахисних організаційв Україні та використовують зібрані кошти на терміново необхідну допомогу чи евакуацію квір-людей. Кожна пожертва допомагає і стовідсотково використовується на користь квір-людей в Україні. Тут ви також можете отримати квитанції про пожертвування. Пожертвувати можна ТУТ
Питання? www.munichkyivqueer.org/пожертви/
Повернутися до огляду