новини

#FundReise День 23 – Харків

28.12.2022 | cb — Немає коментарів
0

Вдома вона вважала за краще нікому не розповідати про свою поїздку до розбомбленого Харкова. Тепер, коли вона знову в безпеці, Сибілла може розповісти про це: різдвяні свята вона провела з друзями у Харькові. Ракета з Росії долітає туди всього за 40 секунд. Дні у у зруйнованому місці залишили свій відбиток на Сибіллі.

Це блог Сибілли фон Тідеманн, співзасновниці Мюнхен Київ Квіру. Вона більше не хотіла просто спостерігати за тим, що відбувається в Україні, і поїхала туди сама. Вона вже кілька тижнів відвідує там наших друзів та партнерів, звітує та збирає пожертви.

Електрика: занадто темно
Температура: добра
Барометр пожертв: 12 911,78 з 18 000 євро
Особливі випадки: Жорстокість
Всі записи в блозі: Поїздка Сібілли #FundReise до Києва в розпал війни


“Удачі”, – пише Сергій Сумлінний. Це змушує мене почуватися трохи не по собі. Я продовжила свою подорож, для того щоб побачити більше України. Але тепер прямо до Харкова? Місто знаходиться всього в 20-30 кілометрах від Росії. Я що, втрачаю глузд?

Звичайно, я консультувалась з експертами – як і завжди, коли подорожую. Також з Сергієм Сумленним, який очолював Фонд ім. Гайнріха Бьолля в Києві з 2015 по 2021 рік. Він знає все про Україну та Східну Європу. В принципі, каже, до Харкова можна їздити. Але ситуація динамічна і ніколи не знаєш напевно. «Удачі» це так. Ну…

Гарний вокзальний зал у Харкові. Фото: Sibylle von Tiedemann

Я ніколи не була у Харкові. Зараз, коли російська армія перетворює Україну на поле бою, виводячи окремі місця на світову арену жаху, я відчуваю, що так багато пропустила. Зокрема, у Харкові.

Сімейні свята

В Харькові я знайома з Анною Шаригіною. Вона також була в Мюнхені раніше, відвідувала семінар Уве Хагенберга “Розбудова громад» від Munich Kyiv Queer, а також відвідувала MunichPride. Анна є віце-президентом ГО “Харківське жіноче об’єднання “Сфера” , яка займається проблемами лесбійок та бісексуальних жінок.

Я вживаю заходів обережності, щоб нікого не турбувати, наскільки це можливо. З історії чату з Сергієм Сумлєнним. Скріншот: Сибілла фон Тідеманн

Анна весь цей час перебувала у Харкові. І після мого прохання вона одразу ж запрошує мене пожити в її родині. Те, що я можу залишатися наодинці – це для моєї власної безпеки. Попереду у місцевих жителів десять місяців війни.

З 24 лютого Анна весь час перебуває в Харкові. Вона запрошує мене погостювати з її родиною. Те, що я буду серед українців, дає мені відчуття безпеки. Попереду у місцевих жителів – десять місяців досвіду війни.

“Сорок секунд! З Росії до Харкова ракета долітає за 40 секунд”, – пояснює мені партнерка Анни Анна. “Ніхто не може добігти до укриття за 40 секунд”. ” «Але й не за дві з половиною, а за три хвилини», — думаю я собі, прикидаючи, скільки часу ракети можуть долетіти до Києва. «Ні, не в укритті. Але за цей час протиповітряна оборона може відповісти”.

Анна Шаригіна та її партнерка Анна запросили мене до Харкова. На фото: Мюнхенське різдвяне печиво. Фото: Sibylle von Tiedemann

“Є ракети класу “земля-земля”, – продовжує Анна Шаригіна. Вона описує параболу руками. “І є ракети класу “повітря-земля”. Анна залишає руку горизонтально. “Тоді …. whammmm..”

Земля до землі, повітря до землі… Невже я справді зараз сиджу тут із такою розумною активісткою, як Анна, феміністка, і розмовляю про ракети? Чому не про Джудіт Батлер? Сімона де Бовуар? Чому б нам не пліткувати про лесбійську спільноту міста?

До речі, ракети класу “повітря-земля” більш небезпечні. Але ви, напевно, це вже зрозуміли.

Ця війна відбувається зараз!

Анна і Анна багато розповідають мені про перші години, дні та тижні війни. А я? Мені важко про це писати. Це реально, це відбувається, це відбувається з людьми, яких я знаю і люблю.

На відміну від моєї роботи як історика, “змирившись” з чимось, загроза не закінчилася, вона може повернутися. За 40 секунд, наприклад.

Шари самооборони в квартирі Анни. Фото: Sibylle von Tiedemann

Першим шаром була зелена стрічка. Перша спроба заклеїти скло скотчем, щоб воно не розбилося. Згодом дізналася, що все вікно довелося заклеїти скотчем. Додатковим захистом є дерев’яна дошка. Прапори служать і прикрасою, і вираженням ідентичності.

Сім’я Анни та її сусіди живуть у різних будинках на одній території . Бабуся Ганна зустрічає мене зі словами: “Ми теж люди. Вона дуже рада, що я, незважаючи на війну, приїхала до Харкова,

Бабуся Ганна показує мені свій город і сад. Це її царство, я розумію. Також є  собаки та коти.

Обидві Анни ще до війни були зайнятими жінками. Тепер їм доводиться додатково дбати про гуманітарну допомогу. На звільнених територіях навколо Харкова люди страждають: їм потрібна їжа, одяг, світло, опалення… всього не вистачає.

Громадська організація “Сфера” допомагає жінкам, які постраждали від війни, займається доставкою гуманітарних наборів. У комплект такж входять: тести на вагітність.

Наразі, на них чекає триденний навчальний курс “Безпека під час війни”. Навчатимуть, як поводитися на військових блокпостах. Як зупинити сильну кровотечу і т.д.

Але вони також жертвують частиною свого часу заради мене і показують мені місто, його красиві та розбомблені місця. Знайомлять з людьми, багато пояснюють.

Перед Державною бібліотекою після її «звільнення» російськими ракетами. Фото: Sibylle von Tiedemann

На другий день мого перебування в Харкові Анни йдуть на тренінг, я йду в місто. І я натрапляю на кілька розбомблених будівель, таких як бібліотека. Подібно до того, як (бабусі і дідусі) розповідають дітям історію сім’ї, книги і документи розповідають історію країни. Російська агресивна війна має на меті знищити українську ідентичність, і тут це стає особливо очевидним.

Я нічого не знаю про війну

Але що роблять клапті тканини на паркані, я не розумію. Підходжу ближче і оглядаю подвір’я уважніше. Ці клаптики мають бути якимось меморіалом? Ці клаптики мають бути якимось меморіалом? Мабуть, я занадто пильно спостерігала за огорожею, тому що зараз до мене підходить охоронець.

“А чому там тканини, це що, якийсь меморіал?” – запитую у охоронця, радіючи, що, можливо, вдасться розгадати цю загадку. Він дивиться на мене. Я розумію, що моє запитання дурнувате. І тоді він каже: “Це камуфляж”. Я дивлюся. Він дивиться. “Вибачте. Я нічого не знаю про війну, – пояснюю. І раптом мені стало дуже сумно. Я помічаю, що він це помічає. Смуток.

У Харкові в численних магазинах метро продається все: від електротоварів до сиру та ковбаси. Це дійсно круто. Я маю на увазі, це було дуже круто.

Зараз таке відчуття, що 90 відсотків магазинів закриті. Метро слугувало укриттям протягом багатьох тижнів і тому було зупинено. Багато людей втекли. На даний момент бізнес цього просто не вартий.

Я розумію, що, з іншого боку, люди зараз святкують єврейську «Хануку». Зазвичай це відбувається в грудні та схоже на Різдво (вогники, подарунки та жирна їжа). Але історично та релігійно це не має з ним нічого спільного.

Але: Це знак надії.

Анна познайомила мене з Мариною, матір’ю двійнят. Раніше Марина жила на Салтівці, тихому житловому районі на північному сході Харкова. Російська авіація ґрунтовно «звільнила» тут житлові будинки, дитсадки та торгові центри. 24 лютого життєвий план Марини буквально розвалився на руїни. Коли вдалося втекти, вона разом з дітьми покинула дім.

У Салтівці більше не залишилося дітей

Внаслідок ракетних ударів тут також було зруйновано теплопостачання. З тих пір багато дитячих садків закрито. Салтівка вже не те місце, де люди можуть ростити своїх дітей.

ЮНІСЕФ облаштував дитячі центри в метро. Це важливо, але навряд чи замінить звичайне дитяче життя. Фото: Sibylle von Tiedemann

Марина возить мене до розбомблених будинків. “Одна справа – бачити фотографії в газетах. Це щось інше – стояти перед ним”, – понуро кажу я. “Так, все дуже змінилось”, – тихо додає молода мама.

“Розкажіть про це в Німеччині”, – каже вона мені.

Ukraine Power (переклад вивіски – Сила України). Фото: Sibylle von Tiedemann

#FundReise #MunichKyivLove #18000Euro

Ви можете допомогти


Індивідуальна допомога

Munich Kyiv Queer має власну кампанію зі збору коштів: www.paypal.me/ConradBreyer – це кампанія для підтримки людей в Україні, з якими ми тісно співпрацювали протягом останніх десяти років. Вони наші друзі та партнери. Ми знаємо їх особисто і сумуємо за ними. Проте Munich Kyiv Queer – це ініціативна група, а не асоціація, тому ми не можемо видавати квитанцій про пожертвування. Але ми можемо допомогти швидко, прямо й безбюрократично. І ми це вже робимо.

Допомога жертвам війни

Асоціація “Міст до Києва” підтримує людей, які потребують допомоги, особливо дітей та багатодітні сім’ї.

  • Одержувач: Brücke nach Kiew e.V.
  • Банк: Raiffeisenbank München Süd eG
  • IBAN: DE74 7016 9466 0000 0199 50
  • BIC: GENODEF1M03
  • Ключове слово: #FundTravel

Квитанція про пожертвування може бути видана на суму від 200 євро і більше.

Допомога ЛГБТІК* організаціям

Для підтримки ЛГБТІК* в Україні ми допомогли створити Альянс Queer Emergency Aid Ukraine, до якого залучено багато німецьких правозахисних ЛГБТІК* організацій. Усі ці групи мають доступ до дуже різних правозахисних організаційв Україні та використовують зібрані кошти на терміново необхідну допомогу чи евакуацію квір-людей. Кожна пожертва допомагає і стовідсотково використовується на користь квір-людей в Україні. Тут ви також можете отримати квитанції про пожертвування. Пожертвувати можна ТУТ

Питання? www.munichkyivqueer.org/пожертви-2/

Коментарі закриті.